Praděd

1. Autem- výjezd z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou až na Ovčárnu.        Z Karlovy Studánky jedete směrem doleva na Rýmařov, na vrcholu kopce je parkoviště Hvězda. Za výjezd se platí poplatek u závory, jede se nahoru v celé hodiny (7.00 - 17.00 h), sjezd je v polovině hodiny (7.30 - 17.30 h).                Z Ovčárny pokračujete pěšky 3,5 km po asfaltové silnici.

2. Kyvadlovou dopravou- jezdí denně. Z parkoviště Hvězda jezdí bus na Ovčárnu, v celé hodiny nahoru (7.00 - 17.00 h), v polovině dolů (7.30 - 17.30 h).

Z Ovčárny pokračujete pěšky 3,5 km po asfaltové silnici na Praděd. (jízdní řád viz Kyvdlová doprava)

3. Pěšky- informační turistický rozcestník u hotelu Hubertus v Karlově Studánce:

a) zelená turist.zn.: kolem kaple Sv. Huberta, začátek je lesem, pak po silnici až na Ovčárnu (6 km) a dále na Praděd (3,5 km)

b) modrá turist. zn:- začátek a konec je souběh se žlutou zn., od Hubertusu doprava po silnici 800 m směr na Jeseník, odbočíme doleva do lesa, od rozcestí Na Paloučku začíná mírnější stoupání 6 km až k chatě Barborka, odtud pokračujeme po asfalt. silnici 3 km na Praděd.

c) žlutá turist. zn.:- naučná stezka "Vodopády Bílé Opavy". Tato trasa je schůdná pouze v období, kdy už na Pradědu neleží sníh (tzn. duben-září/listopad). Souběh s modrou, zn., od rozcestí Na paloučku začíná namáhavé stoupání kaňonem řeky, čekají vás můstky, žebříky, lávky, nádherná scenérie divoké řeky, celkem převýšení dosahuje 495 m k chatě Barborka. Nejvyšší vodopád měří 8 m.                  Od Barborky pokračujeme po asfaltu 3 km na Praděd.

Praděd je nejvyšší horou Moravy s 1 492 m.n.m.

- na jeho vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Vysílač je vysoký 146,5 metru - původní výška 162 metrů klesla po výměně anténního nástavce v roce 1993.                                   Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku.

- vrchol vysílače je nejvyšším pevným (byť umělým) bodem České republiky, s nadmořskou výškou mezi 1637 a 1638 metrů nad mořem leží výše, než vrchol Sněžky.                            Nejvýše současně dostupným místem je plošina 20 metrů pod vrcholem

Původně stávala na vrcholu rozhledna, stavba byla zahájena v r. 1904. Později dostala rozhledna jméno - Strážní věž Habsburk (něm. Habsburgwarte).                       Ke stavbě byl použit nekvalitní materiál z nedalekých Tabulových skal, což mělo vliv na životnost věže. Stavba připomínala gotickou hradní věž, měla půdorys 15×14,5 m a výšku 32,5 m. V nejvyšším 7. patře byla vyhlídková plošina.  V roce 1957 musela být rozhledna z bezpečnostních důvodů pro veřejnost uzavřena. Plánovaná rekonstrukce se pak již neuskutečnila, protože roku 1959 se celá stavba zřítila.      Na vrcholu tak zůstala pouze budova meteorologické stanice a dřevěná útulna.

- Stavba nynějšího vysílače byla zahájena roku 1968 dle návrhu architekta Jana Lišky ze Stavoprojektu Brno.              Kvůli stavbě byla zřízena i asfaltová silnice z nedaleké Ovčárny, která nyní slouží k zásobování. V objektu je umístěna vedle vysílací techniky i restaurace, hotel a vyhlídka.