Jesenická magistrála

  •  Pro běžkaře je Jesenická magistrála nejatraktivnější oblastí.                    
  • Jsou tu holé pláně, hluboké lesy, z vrcholů se otevírají daleké výhledy, střídají se sjezdy i výstupy. Navíc je trasa dobře značena (letní červené značky, zimní tyčové značení, výstražná  lyžařská značení) a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta.                       
  • Přejezd Jesenického hřebene na lyžích je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejdrsnějších horských výletů, které můžete u nás podniknout. Hlavní hřeben hor vystupuje často nad hranici lesa a otevírají se z něj skvělé rozhledy po okolní krajině

Ze Skřítku na Praděd

Většina výletníků nastupuje na jesenickou magistrálu na Ovčárně, přicházejí tak ale o nádhernou a liduprázdnou část hřebene mezi Jelením hřbetem a Vysokou Holí.

Z motorestu Skřítek sledujte zelenou turistickou značku, která Vás zavede k rozcestí Nad Skřítkem. Zde končí pohodová jízda a následuje nejprve kilometr a půl stoupání lesem k rozcestníku Pod Ztracenými kameny, které se vzápětí změní na prudký výstup na Ztracené kameny a Pecný.

Aktuálně vede trasa magistrály ze Skřítku přes Alfrédku a vyhýbá se cestě přes Ztracené kameny a Pecný - tato část totiž vede náročným terénem a často neprošlapanou stopou.

Tyčemi značená hřebenová cesta pokračuje od Jelení studánky po červené turistické značce nad Malý kotel a dále k Vysoké holi. Od nedalekých Petrových kamenů Vás čeká sjezd po sjezdovkách ski areálu Figura na Ovčárnu. Z Ovčárny to máte na vrchol Pradědu jen 3,5 km po široké asfaltové silnici a čeká vás převýšení necelých 200 metrů. 

Nejstarší moravskou rezervací na Keprník

Z Pradědu vede magistrála po červené značce na chatu Švýcárna a odtud klesají upravované stopy až do Červenohorského sedla. V sedle Velký Jezerník lze za vhodných podmínek z magistrály uhnout na alternativní červenou hřebenovku, kde opravdu mnoho lidí nepotkáte; trasu přes Malý Jezerník a Výrovku s oblibou využívají skialpinisté, občasní pěší turisté nebo vyznavači sněžnic.

Z Červenohorského sedla vás čeká celkem 400 m převýšení až na čtvrtou nejvyšší horu Jeseníků Keprník. První 4 km k Vřesové studánce vedou po upravené běžkařské trase.

Závěrečné stoupání na Keprník vede nejstarší moravskou rezervací, rezervaci Šerák-Keprník.

Řídnoucí les značí blížící se vrchol Keprníku. Dlouhý sjezd vede nejprve k chatě na Šerák a pak po červené značce přes Černavu až na konec magistrály do Ramzové.